Pozývame na letnú X-lógiu, ktorá nás zavedie do pohoria Rax v Alpách.

 

 

Termín podujatia Sobota 1.6.2019. V prípade nepriaznivej predpovede počasia bude túra presunutá na 8.6.2019.
Miesto Rakúsko, Pohorie Rax, Parkovisko v sedle Preiner Gscheid
Termín a čas stretnutia 1.6.2019 medzi 9,30 - 10,00 hod
Výstroj a výzbroj
Jarná vysokohorská turistická. Pri výstupe na hrebeň: pevná obuv, poistenie liečebných nákladov a horskej záchrany v zahraničí. (Napr. UNION).  Odporúčané sú trekingové paličky.
Ubytovanie Bez ubytovania / individuálne
Strava Vlastná. Možnosť zakúpenia občerstvenia na horských chatách Waxriegelhaus a Karl Ludwig Haus.
Cena Zadarmo
Doprava

Vlastnými autami. Ak máte v aute voľné miesta, ponúknite prosím tým, čo nemajú dopravu.

Cesta v oboch prípadoch trvá necelé 2h. Je potrebná rakúska dialničná známka. Pozor na rýchlosť, po ceste je množstvo radarov.

Ľahká túra (A)

Preiner Gscheid 1070m - Waxriegelhaus 1361m - Preiner Gscheid 1070m / 5 km

Táto nenáročná túra vedie od parkoviska v sedle Preiner Gscheid turistickou cestou č. 829 k horskej chate Waxriegelhaus s výhľadmi na hrebeň Raxu. Alternatívne je možné zvoliť si výstup po lesnej ceste, ktorý je dlhší, ale jednoduchší. Naspäť turistickým chodníkom č. 43, alebo tou istou cestou. Túra je vhodná pre každého, vrátane kočíka.

Ťažká túra (B)

Preiner Gscheid 1070m - Karl Ludwig Haus 1804m - Heukuppe 2007m - Karl Ludwig Haus 1804m - Preiner Gscheid 1070m / 11 km

Táto túra predstavuje najjednoduchší výšľap na najvyšší vrch pohoria Rax, dvojtisícový vrchol Heukuppe. Výstup začneme, tak ako v prípade predchádzajúcej túry, cestou č. 829. Pred chatou Waxriegelhaus odbočíme a pokračujeme až k chate Karl Ludwig Haus. Ďalej pokračujeme po vrcholovej plošine pohoria Rax s nádhernými výhľadmi až na najvyšší bod. Späť tou istou cestou.

Upozornenie: Túra prekonáva výškové prevýšenie cca (+1000m, -1000m). V prípade núdze je možné kedykoľvek túru skrátiť a vrátiť sa.

Veľmi ťažká túra (C)

Preiner Gscheid 1070m - Reisstalerhütte 1447m - Reisstalersteig (zaistená cesta kat. A/B) - Heukuppe 2007m - Karl Ludwig Haus 1804m - Predigtstuhl 1902m - Waxriegelhaus 1361m - Preiner Gscheid 1070m / 16 km

Výstup na najvyšší vrchol pohoria je možné absolvovať jednou z viacerých, paralelne vedúcich, zaistených ciest (via ferrata / Klettersteig). Od chaty Reisstalerhütte vystúpime na vrcholovú plošinu jednou z najľahších zaistených ciest - Reisstalersteig. Cesta je zaistená umelými istiacimi pomôckami, lanami, rebríkmi. Na prechod nie je potrebná špeciálna výstroj na via ferraty, avšak nesmiete trpieť strachom z výšok a závraťami. Ďalej pokračujeme k Karl Ludwig Haus, odkiaľ je možné sa v prípade potreby vrátiť (viď. túra B). Následne vystúpame na vrchol Predigtstuhl a cestou Waxriegelsteig zídeme k chate Waxriegelhaus, odkiaľ zídeme cestou 43 do sedla Preiner Gscheid (viď. túra A). 

Upozornenie: Ide o technicky aj kondične náročnú vysokohorskú túru. Nepreceňujte svoje sily.

Mapa

Na stiahnutie

Prihlasovanie

Prihlásiť sa môžete na tejto linke.